Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi?
15 Mayıs 2024

Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi?


Keçi boynuzu çekirdeği dünyada bulunan tüm çekirdekli meyveler arasındaki en sert çekirdektir. Diş ile kırılması kesinlikle mümkün değildir. Bu yüzden böyle bir şeyi asla denememelisiniz, aksi takdirde dişinizden olabilirsiniz.  ve inanılmaz bir şekilde tüm keçi boynuzu çekirdeklerinin ağırlığı değişmez bir şekilde aynıdır. Yani bir keçiboynuzu çekirdeğinin diğer keçiboynuzu çekirdeklerinden ne 1 gram eksiği ne de 1 gram fazlası vardır. Keçi boynuzu çekirdeği genelde sert bir çekirdek olma özelliğinden dolayı süs eşyalarının yapımında, tesbih ve aksesuar yapımında kullanılmaktadır.

Keçi Boynuzu Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Arapça adı kırat olan keçiboynuzu çekirdeği uzun yıllar boyunca ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır. Çünkü doğada ağırlığı değişmeyen tek tohum keçi boynuzu çekirdeğidir. Keçi boynuzu çekirdeği çok uzun süreler suda bekletildiğinde ancak filiz vermektedir. Çok kuru ve sert olmasından dolayı içerisine suyu çok geç alabilmektedir. Hal böyle olunca bu kadar sert bir çekirdek nasıl tüketilir diye aklımıza soru gelmesi çok normaldir. Çekirdekleri ancak öğüterek tüketmek mümkündür. Keçi boynuzu çekirdeğinin tüketilmesi vücuda son derece faydalı etkiler yapmaktadır. Kolesterol ve kafein içermeyen keçi boynuzu çekirdeği, kalsiyum bakımından son derece zengindir. Keçi boynuzu çekirdeği süt ile kıyaslandığında sütten 3 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Kalsiyumun kemik ve dişler için önemini söylememize bile gerek yok, bundan dolayı keçi boynuzu çekirdeği rahatlıkla tüketilebilmektedir. Yaşlı kişiler ise kemik erimesinin önlenmesi için keçi boynuzu çekirdeğini mutlaka tüketmelidirler. Keçi boynuzu çekirdeğinin içeriğinde A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra fosfor mineraliyle de pek çok rahatsızlığa karşı direnç sağladığı bilinmektedir. Yine içeriğindeki zengin çinko minerali bakımından 1 su bardağı su ile kaynatılarak tüketildiğinde vücuttaki testosteron hormonunun seviyesini artırmaktadır. Ayrıca keçi boynuzu çekirdeğinin tüketilmesi astım ve nefes darlığı şikâyeti olanlarda da olumlu etki yaratmaktadır. Ama tabii ki bu tür şikâyeti olan kişilerin bunu doktorlarına mutlaka danışmaları gerekir.

Glutene duyarlı çölyak hastaları pasta, börek ve kurabiye yapımında keçiboynuzu ve keçiboynuzu çekirdeğini öğüterek un niyetine kullanabilirler. Son zamanlarda keçiboynuzu çekirdeği kahve olarak da sıklıkla tüketilmektedir. Yorgunluğa son derece iyi gelen keçiboynuzu çekirdeği aynı zamanda vücuda giren ağır metal, zirai ilaç atıkları ve radyasyon gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırma özelliğine sahiptir.

Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenirmi Yorumları

soru

Osmn

27 Nisan 2024 Cumartesi

KOlay gelsin. Keçiboynuzu çekirdeği nasıl kaynatılır. Ne kadar suya ne kadar çekirdek konulur

Cevap yaz
cevap

Heybet

09 Eylül 2018 Pazar

10 adet keçi boynuzu çekirdeği 1 bardak su ili kaynatılır ve içilir

cevap

Yunus Kaya

03 Eylül 2018 Pazartesi

Keçi boynuzu çekirdeği sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu besini tüketen kişi rahatsızlık durumuna göre çok kaynatarak tüketebilmektedir. Bunun yanı sıra kaynatmaya gerek kalmadan, öğütülerek bu besin tüketilir. Yaklaşık olarak 7-8 adet çekilen keçi boynuzu çekirdeği bal ile karıştırılması sonrasında sağlığınızı korumanızda etkili olacaktır.

soru

Armağan

24 Nisan 2024 Çarşamba

Keçi boynuzu çekirdeğini suda bekletiyorum. Suda yumuşuyor ve badem gibi oluyor. Sonra da sabahları 1veya 2 adet yiyoruz. Faydası var mı? Suyun içinde bekleyince kahverengi bir sıvı bırakıyor çekirdek. Bu sıvı kokuyor. Bunu da tüketmenin faydası var mı?

Cevap yaz
cevap

Şahbaz

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Elbette keçiboynuzu suyu insan sağlığı için oldukça faydalıdır. İçerisinde ihtiva ettiği vitamin ve minarel sayesinde sizin günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. O yüzdem kendiniz halsiz be yorgun hissettiğinizde tüketebilirsiniz Ayrıca sindirimi düzenler kalorisi düşük olduğu ve içerisinde yağ barındırmadığı için diyet listesine de rahatlıkla girebilir. Bazı hastalıklar için de şifa kaynağıdır.

soru

Burcu

12 Nisan 2024 Cuma

Çekirdeklerinin hep aynı büyüklük ve ağırlıkta olması yalan, efsane; biraz önce yediğim keçi boynuzunun bile içinden çıkan çekirdeklerin hepsi farklı büyüklükte

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Burcu,

Görüşünü paylaştığın için teşekkürler. Doğada her şeyin tamamen aynı olması pek mümkün değil; bu tip farklılıklar gayet normal. Keçi boynuzu çekirdeklerinin de farklı büyüklükte olması bu doğal çeşitliliğin bir örneği.

Selamlar,

soru

Ferhat

22 Nisan 2024 Pazartesi

Keçi boynuzu. Çekirdeği öğütme şart mı.. Tutsak da aynı etkiyi faydayı. Göstermezmi

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Ferhat Bey,

Keçi boynuzu çekirdeğinin öğütülmesi, faydalarını daha etkin bir şekilde ortaya çıkarmak için önerilir. Çekirdekleri tutsak da kullanabilirsiniz, ancak öğütüldüğünde faydalı bileşenlerin emilimi daha kolay olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keçi Boynuzu Astım Tedavisi

Keçi Boynuzu Astım Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir?

Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir?

Keçi Boynuzu Ne İşe Yarar?

Keçi Boynuzu Ne İşe Yarar?

Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Keçi Boynuzu Pekmezi Verilir mi?

Bebeklere Keçi Boynuzu Pekmezi Verilir mi?

Keçi Boynuzu Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmeli?

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmeli?